Kultúrne Pamiatky
Hrady a zámky
Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad je mohutný zrenovovaný hrad, stojaci sa na strmom vápencovom brale priamo nad Trenčínom ktorý je vzdialený približne 12 km od Trenčianskych Teplíc. Je národnou kultúrnou pamiatkou a charakteristickou dominantou Trenčína a jeho okolia. V minulosti bol dôležitým kráľovským strážnym hradom. Skladá sa z niekoľkých hradných palácov, ktorým dominuje mohutná Matúšova veža. Na hrade sa nachádzajú stále expozície vzťahujúce sa na dejiny regiónu a samotného hradu. Okrem iného je jeho unikátnosťou nápis vytesaný do hradného brala legionármi Rímskej ríše z roku 197 pred. n.l.
Vzdialenosť: 12km, 18min.
Bojnický Zámok
Klenotom Bojníc, mestečka vzdialeného približne 59 km od Trenčianskych Teplíc, je romantický Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom na Slovensku. Je postavený na travertínovej skale a pozostáva z vnútorného a vonkajšieho hradu s tromi nádvoriami. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Zámok je súčasťou Slovenského národného múzea so stálymi expozíciami ktoré sprístupňujú doklady o jeho umeleckohistorickom vývoji, rôzne artefakty a umelecké diela. Okrem iného je jeho špecifikom vzácna, približne sedemstoročná, lipa stojaca pri zámockej bráne, kvapľová jaskyňa nachádzajúca sa pod zámkom, či 26 m hlboká hradná studňa. Súčasťou zámockého parku je aj najväčšia slovenská ZOO.
Vzdialenosť: 59km, 60min.
Dubnický kaštieľ
Kaštieľ postavil v prvej polovici 17. storočia Gašpar Illésházy. Tvorí ho pôvodná štvorkrídlová budova so vstupom v mierne zalomenom krídle. Po roku 1676 dal kaštieľ opraviť a zariadiť Juraj Illésházy. Následne na to, v rokoch 1719 - 1723 bol kaštieľ prestavaný. V jeho najbližšom okolí sa formoval francúzsky park s prírodnou úpravou anglického typu. V polovici 18. storočia tu postavili Oranžériu, kde pestovali teplomilné rastliny.
Vzdialenosť: 10km, 14min.
Múzeá
Múzeum ľudovej architektúry v Čičmanoch
Obec Čičmany, učupená na pomädzí Strážovských vrchmov a Malej Fatry v južnej časti Rajeckej doliny je známa svojimi unikátnymi drevenicami s charakteristickou bielou ľudovou ornamentálnou výzdobou. Komplex ľudovej architektúry, pozoruhodný svojou zachovalosťou a štýlovou jednotnosťou je od roku 1979 vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu ktorú tvorí 136 dreveníc. Ich neprehliadnuteľnou charakteristikou sú geometrickými ornamentmi zdobené exteriéry.
Vzdialenosť: 45km, 50min.
Zrúcaniny
Kláštor veľká skalka
Je najstaršie pútnické miesto na Slovensku zasvätené sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi, pri dedinke Skalka nad Váhom vzdialenej 17km od Trenčianskych Teplíc. Kláštor sa skladá z kostolíka, samotného kláštora a jaskyne a bol postavený v 13 storočí. V objekte kláštora sa nachádza vchod do pôvodnej jaskyne pustovníkov. Prehliadky sa konajú organizovane v sprievode sprievodcu, alebo samostatne.
Vzdialenosť: 17km, 23min.
Hrad Beckov
Hrad Beckov, postavený v 13. storočí, sa týči na 60 metrov vysokom strmom vápencovom brale nad obcou Beckov, vzdialeného približne 46 km od Trenčianskych Teplíc. Je zrekonštruovanou zrúcaninou hradu, pozostatkom palácov, hospodárskych a obranných budov a opevnenia, veľkej delovej bašty, nádvoria a kaplnky. Hrad je sprístupnený verejnosti. Prehliadky sa konajú organizovane v sprievode sprievodcu, alebo samostatne. V podhradí sa nachádza múzeum k dejín hradu.
Vzdialenosť: 46km, 35min.
Hrad Uhrovec
Strážovských vrchoch, približne 40km od Trenčianskych Teplíc, sa na strmom kopci vypína zrúcanina hradu Uhrovec z 13. storočia, jedného z najhodnotnejších románskych hradov na Slovensku. Obdivovatelia panoramatických výhľadov dozaista oželejú menšiu námahu a vyjdú k zrúcanine hradu Uhrovec, odkiaľ môžu obdivovať prekrásnu scenériu Strážovských vrchov.
Vzdialenosť: 40km, 49min.
Čachtický hrad
Čachtický hrad, postavený v prvej polovici 13. storočia na skalnatom vrchu pri dedine Čachtice, vzdialenej približne 53 km od Trenčianskych Teplíc, bol jedným zo strážnych hradov, ktoré chránili západnú hranicu Uhorska. Zrúcaniny Čachtického hradu tvoria dodnes dobre identifikovateľné budovy a je z neho krásny výhľad na okolité svahy Malých Karpát a kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Hrad preslávila „krvavá grófka“ Alžbeta Báthoryová, ktorá údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna.
Vzdialenosť: 53km, 52min.