Športové aktivity

Turistika a cykloturistika

Okolie Trenčianskych Teplíc ponúka široké spektrum možností pre rekreačnú turistiku a aktívny oddych v prírode. V okolitých lesoch sa nachádza množstvo rekreačných a náučných turistických chodníkov, ktoré prepájajú rôzne lokálne prírodné i umelo vytvorené zaujímavosti, ako sú vyhliadky, pramene alebo jaskyne.

Systém chodníkov bol navrhnutý s ohľadom na rôznu náročnosť, preto sa v vhodne križujú a vzájomne napájajú, čo umožňuje voliť optimálne náročnú trasu podľa schopností turistu. Orientáciu uľahčuje ich výborné značenie.


Vrcholy Teplickej vrchoviny nedosahujú veľkú výšku. V okolí kúpeľného mesta sa najznámejšie vrcholy ako Klepáč, Machnáč či Grófovec týčia do výšky približne 600 m.  Výstupy na ne a ich hrebene napriek tomu prinášajú uspokojenie a nádherné výhľady.

Vrcholy Klepáč - Machnáč sa nachádzajú južne od Trenčianskych Teplíc. Trasa, ktorá k nim vedie začína priamo na začiatku kúpeľného parku, vedie popri sanatóriu Machnáč a evanjelickom kostole k lesníckemu náučnému chodníku a následne k Jánošíkovej jaskyni a ďalej k spomínaným vrcholom. Vrchol Klepáča (575 m) je výhľadový s vybudovaným prístreškom.

Výhľadové vrcholové partie Machnáča sú už mierne zarastené. V najvyššom bode je jednoduchý malý kríž z neopracovaného dreva. Neďaleko sa nachádza lesnícka chata Baračka z ktorej sa dá dostať na parkovisko na opačnom konci kúpeľného parku. Časovo túra nepresiahne dve a pol hodiny.


Pôsobením vody a zvetrávaním vznikali v Teplickej vrchovine ktorú tvoria hlavne  druhohorné vápence rôzne krasové útvary ako jaskyne a závrty. Nachádzajú sa aj v okolí Grófovca. Nasledujúca trasy ich sprístupňuje návštevníkovi kúpeľov.

Trasa začína pri železničnej stanici chodníkom ktorého serpentíny vedú k prameňu  Michael a ďalej k puklinovej Jaskyni pod jeleňom. Pomenovanie dostala od vyhliadky vzdialenej asi desať minút od nej. Prístrešok s posedením na skalnom výbežku poskytuje pekný výhľad na časť kúpeľného mesta v obkolesení hôr. Výhľad nerušia ani obrysy jeleňa z drevených dosiek. Ďalej chodník postupne vedie k ďalším výhľadovým miestam, Melanin oddych a Biela skala. Na skalnatý Grófovec (557 m) sa dostaneme cez niekoľko závrtov (Veľký, Stredný, Emil, Dvojča, M1, M2) Na konci je zostup cez Heinrichov prameň k lesníckej chate Baračka. Celá trasa cez Grófovec trvá asi 3 hodiny na niekoľkých miestach sú vybudované odpočívadlá vo forme prístreškov a altánkov.

Pre fanúšikov cykloturistiky, ponúka okolie Trenčianskych Teplíc niekoľko zaujímavých cyklotrás. Návštevníci si môžu zvoliť vyhliadkovú jazde po asfaltovej ceste popri Tepličke alebo adrenalínovú jazdu naprieč zalesneným prostredím.

Lyžovanie a zimné športy

Ski Mojtín

Lyžiarske stredisko je situované v podhorskej obci Mojtín v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy približne 26 km od Trenčianskych Teplíc. Lyžiarske trate a vleky v nadmorskej výške 697-942 m n.m. Okrem zjazdového lyžovania Vám ponúka stredisko aj možnosť bežeckého lyžovania, snowboardingu a sánkovania. Lyžiarske trate v celkovej dĺžke 6950 m sú pravidelne upravované a zasnežované. K dispozícii je 6 lyžiarskych vlekov.

Vzdialenosť: 26km, 38min.


Ski Park Závada Pod Čiernym Vrchom

Lyžiarsky areál sa nachádza neďaleko obce Závada pod Čiernym Vrchom približne 43 km od Trenčianskych Teplíc. Stredisko je vybavené dvomi vlekmi, lyžuje sa výhradne na prírodnom snehu. Dlhý vlek je určený pre pokročilejších lyžiarov. Krátky vlek je vhodný pre začiatočníkov.

Vzdialenosť: 43km, 47min.


Ski centrum Kálnica Piesky

Ski Centrum Kálnica sa nachádza približne 47 km od Trenčianskych Teplíc. Lyžiari a snowboardisti majú k dispozícii lyžiarsky vlek s dĺžkou 500 metrov a prevýšením 105 metrov. Lyžiarsky vlek sprístupňuje jednu stredne ťažkú a jednu ľahkú  zjazdovú trať. Špecifikom strediska je večerné a nočné lyžovanie.

Vzdialenosť: 47km, 37min.


Ski Čičmany

Lyžiarske stredisko Čičmany sa nachádza v južnej časti Rajeckej doliny pri obci Čičmany, približne 45 km od Trenčianskych Teplíc. Lyžiarom a snowboardistom sú k dispozícii 3 zjazdovky rôzneho stupňa obtiažnosti a 5 lyžiarskych vlekov. Stredisko je ideálny miestom pre rodinnú lyžovačku. K dispozícii sú aj dva značené bežecké okruhy. Zjazdové a bežecké trate sú pravidelne upravované a zjazdovky sú zasnežované technickým snehom.

Vzdialenosť: 45km, 47min.


Ski Bezovec

Lyžiarske stredisko Bezovec sa nachádza približne 60 km od Trenčianskych Teplíc, v pohorí Považský Inovec. K dispozícii sú štyri technicky zasnežované zjazdové trate v celkovej dĺžke 1600m a dve čiastočne zasnežované zjazdové trate v celkovej dĺžke 1700m s rôznou náročnosťou, orientované na všetky svetové strany. Prepravu lyžiarov zabezpečujú štyri lyžiarske vleky.

Vzdialenosť: 60km, 50min.


Skiarena Fačkovské sedlo

Lyžiarske stredisko Skiarena Fačkovské sedlo sa nachádza približne 56 km od Trenčianskych Teplíc, v regióne Malá Fatra. Stredisko disponuje štyrmi vlekmi a siedmimi zjazdovkami v celkovej dĺžke 5,8 km. Lyžiarske trate sú technicky upravované. Pre detských lyžiarov je určený detský vlek s nenáročnou zjazdovkou. Spestrením je aj atraktívne večerné lyžovanie pri umelom osvetlení. V lyžiarskom stredisku sú vynikajúce podmienky aj pre bežecké lyžovanie, sánkovanie a zimnú turistiku.

Vzdialenosť: 56km, 59min.