Kúpele, Wellness a Kúpaliská

Kúpele a Wellness

Kúpele Trenčianske Teplice patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Je to predovšetkým vďaka liečivým termálnym minerálnym prameňom a romantickej polohe kúpeľov ležiacich v úzkej doline potoka Teplička obkolesenej vrchmi Grófovec a Klepáč, vďaka čomu si mestečko vyslúžilo prívlastok „Perla Karpát“. Napriek malej nadmorskej výške im dávajú okolité vrchy ráz podhorskej klímy. Uzavretá poloha zaručuje príjemné a pred vetrami chránené podnebie.

Prvý písomný záznam o ich termálnych prameňoch pochádza z 13teho storočia. Až do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc majiteľom Trenčianskeho hradu, z ktorých najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina Illésházyovcov.


Počas ich pôsobenia sa stali kúpele jednými z najvýznamnejších v celej rakúsko-uhorskej monarchii. Kúpele v roku 1835 kúpil viedenský bankár Juraj Sina, aby ich prebudoval a zmodernizoval. V rozširovaní a zveľaďovaní kúpeľov pokračoval jeho syn Šimon, dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 postaviť v kúpeľnom dome Sina v maurskom slohu vaňové kúpele Hamman - najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes.

Prírodná liečivá termálna voda je stredne mineralizovaná, vápenato - horečnatá, sírna so zvýšeným obsahom fluóru a kremíka. Vyviera z hĺbok okolo 1200 m a pri pretekaní vápencovými a dolomitickými súvrstviami sa bohato mineralizuje a prehrieva. Chemickým zložením patrí do skupiny síranových, vápenato-horčíkových, sírnych, hypotonických minerálnych vôd a obsahuje voľné plyny, predovšetkým sírovodík.


  • Ako pitná voda pôsobí liečivo pri ochoreniach tráviaceho aparátu, pečene, cukrovke a osteoporóze.
  • Pri vaňových kúpeľoch prirodzená teplota vody tíši bolesť, prekrvuje organizmus a regeneruje svalstvo.
  • Bahenné a rašelinové zábaly pôsobia antibakteriálne, protizápalovo.

Využíva sa celkom päť výdatných prameňov s teplotou 36 až 40 °C. ktoré vyvierajú priamo v kúpeľných bazénoch. Väčšina liečebných domov a hotelov je situovaná priamo v centre kúpeľného mesta. Okrem spomínaného kúpeľného domu Sina s orientálnym Hammanom sú  kúpeľné domy Pax, Krym, Slovakia, Atlantis, Viktória, Vlára, Eskulap, Esplanade, Pramenný dvor a iné.

HAMMAM - turecké kúpele

Vaňové turecké kúpele Hamman, postavené v roku 1888 grófkou a vtedajšou majiteľkou kúpeľov, Ifigéniou de Castries d´Harcourt, sa v súčasnosti využívajú ako odpočiváreň po kúpeli a miesto poskytovania masáží. Jeho pokoj, krása a orientálny interiér z neho robia unikátne miesto pre odpočinok kúpeľných hostí a tiež ako zaujímavá historická pamiatka pre návštevníkov Trenčianskych Teplíc. Pravidelne sú tu organizované aj prehliadky s výkladom a s vystúpením brušnej tanečnice.

Vzdialenosť: 70m, 1min.


Bazén Grand

Vonkajší bazén GRAND pri kúpeľnom dome Krym poskytuje celoročne relaxačný kúpeľ pod holým nebom, nezávisle na počasí. Bazén je prístupný verejnosti, tak kúpeľným hosťom ako aj ostatným návštevníkom Trenčianskych Teplíc. Bazén Grand je koncipovaný ako viacúčelový, s tromi plaveckými dráhami a oddychovou zónou a rôznymi vodnými atrakciami ako sedadlá s hydromasážnymi tryskami, vzduchové lôžka, vírivky, či široké a bodové chrliče vody . Súčasťou  bazénu je aj menší kruhový relaxačný bazénik.

Vzdialenosť: 100m, 2 min.


Saunový Svet Zelena Žaba

Saunový svet je unikátny svojou nezvyčajnou dispozíciou aj zaujímavou konštrukciou. Je postavený v lese ako súčasť známeho kúpaliska Zelená Žaba Hosťom sú k dispozícii Fínska sauna s teplotou od 70 do 80 C, Bylinková sauna s teplotou okolo 45-50°C, Parná sauna s teplotou medzi 45-47°C a Infrasauna s nižšou teplotou okolo 45°C. V prevádzke je celoročne.

Vzdialenosť: 600m, 8min.


Kúpeľný park s lesoparkom a Labutie jazero

Kúpeľný park bol založený v roku 1873 a na jeho území bolo úpravou rieky Teplička vybudované i umelé jazero (Labutie jazero), ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. V rozľahlom parku (18 ha) sa nachádza množstvo unikátnych drevín, chodníkov a oddychových miest. Na park nadväzuje lesopark s lesníckym náučným chodníkom, ktorý následne prechádza do rozľahlého lesa.

Vzdialenosť: 500m, 7min.


Kúpaliská

Kúpalisko Zelená Žaba

Známe zrekonštruované termálne kúpalisko Zelená Žaba v Trenčianskych Tepliciach v areáli ponúka zábavu pre všetky vekové kategórie. Nájdete tu plavecký a oddychový bazén s dĺžkou 33 metrov a detský bazén. V areály kúpaliska sa nachádza aj saunový svet so saunami a vírivkou a masážnymi službami, bowlingová dráha a športové ihriská.

Vzdialenosť: 600m, 8min.


Termálne kúpalisko Pažiť

Kúpalisko Pažiť v Bánovciach nad Bebravou vzdialených 25km od Trenčianskych Teplíc disponuje detským, oddychovým a plaveckým bazénom s dĺžkou 50 metrov. V areáli kúpaliska nájdete aj 60 metrov dlhý tobogán a 16m dlhú dráhovú šmýkačku, ihrisko na plážový volejbal a detské ihrisko s pieskoviskom, hojdačkami, šmýkačkou a trampolínou.

Vzdialenosť: 25km, 28min.


Termálne kúpalisko Čajka

Kúpalisko Čajka v Bojniciach vzdialených 58km od Trenčianskych Teplíc ponúka jeden plavecký a dva detské bazény. Na rozptýlenie a zábavu je k dispozícii vodná kĺzačka, detské pieskovisko, detská nafukovacia skákačka, volejbalové ihriská a hojdačky. Kúpalisko je situované neďaleko Bojnického zámku.

Vzdialenosť: 58km, 60min.